Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Wordpress İçin XML Site Haritası Oluşturucusu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Wordpress İçin XML Site Haritası Oluşturucusu
Abone ol
Wordpress için XML site haritası oluşturucusu nedir? Ne iye yarar? Site haritaları herkesin duyduğu bir terimdir, ancak çok az kişi ne olduğunu anlıyor. Çeşitli eklentilerin site haritalarının geliştirilmesini ve bakımını üstlenmesine rağmen, deneyimli WordPress kullanıcılarının bile site haritaları bölümüne aşina olmadığını görebiliriz.

Wordpress için XML site haritası oluşturucusu nedir? Ne iye yarar?Site haritaları herkesin duyduğu bir terimdir, ancak çok az kişi ne olduğunu anlıyor. Çeşitli eklentilerin site haritalarının geliştirilmesini ve bakımını üstlenmesine rağmen, deneyimli WordPress kullanıcılarının bile site haritaları bölümüne aşina olmadığını görebiliriz.

Site haritaları, her web sitesinin önemli bir bileşenidir. Bir web sitesi geliştirmenin birincil amacı, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak ve arama motoru sıralamanızı iyileştirmektir.

 

Site haritaları, arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir.

 

Site haritası, web sitenizdeki sayfalar, gönderiler, fotoğraflar ve diğer öğeler ile bunları birbirine bağlayan bağlantılar hakkında bilgi içeren kısa bir dosyadır.

Site haritaları, Google gibi arama motorlarının sitenizi kolayca tarayabilmesi ve sayfalarınızı sonuçlarına dahil edebilmesi için yapılır.

 

XML, site haritaları oluşturmak için kullanılır.

 

Genişletilebilir İşaretleme Dili (XML), hem insanlar hem de makineler tarafından okunabilen belgeler oluşturmaya yönelik bir biçimdir. Bu, esas olarak web tasarımı bağlamında arama motorlarını ifade eder.

 

Site haritası, sitenizin kolayca erişilebilir bir haritasını oluşturduğundan, arama motorlarının sitenizi taramasını ve dizine eklemesini kolaylaştırır. Bu, arama motoru sonuç sayfalarına dahil edilmek üzere web sitenizin sayfalarının bir listesini derlemeyi gerektirir.

 

Sitenizin arama motorları tarafından dizine eklenmesine yardımcı olacak diğer bilgileri de site haritasına dahil edebilirsiniz.

 

Eklenti ile XML Site Haritası Oluşturun

 

Wordpress için XML site haritası oluşturucusu kullanmak, bir XML site haritası oluşturmak için en basit yaklaşımdır.

 

 

SEOPress

 

İlk olarak, site haritası ayarlarını düzenlemek için eklentiyi indirin, kurun ve etkinleştirin. Ardından, WordPress kenar çubuğunuzda SEO ve XML / HTML Site Haritası'na gidin.

 

Artık web sitenizdeki site haritasını özelleştirmek için çeşitli seçenekler göreceksiniz. Site haritasını inceleyebilir, bir HTML site haritasını etkinleştirebilir ve hangi gönderi türlerini ve kategorilerini dahil edeceğinizi seçebilirsiniz.

 

Site haritanızı ilk kez etkinleştirmek için Kalıcı Bağlantıları Temizle düğmesini tıklamadan önce en üstteki öğenin etkinleştirildiğinden emin olun.

 

 

Eklentisiz XML Site Haritası Oluşturun

 

Eğer bir eklenti kullanmak istemiyorsanız, site haritanızı oluşturmak için online araçları da tercih edebilirsiniz.

 

Fakat bunun için sitede FTP olmalıdır. Eğer FTP hizmeti yoksa Cyberduck yardımı ile kurabilirsiniz. Wordpress için XML site haritası oluşturucusu kullanımı burada da oldukça basittir.

 

XML-SiteMaps.com

 

Bu program tek bir tıklama ile bir site haritası oluşturur. Şimdi tek yapmanız gereken alan adınızı yazmak ve Başlat düğmesine basmak.

 

Site haritanız tamamlandıktan sonra indirin ve web sitenizin kök dizinine yerleştirin.

 

Site haritanızı geliştirdikten sonraki son adım, onu arama motorlarına göndermektir. Bunu yaparak sitenizin arama sonuçlarında listelenmesi sürecini hızlandırabilirsiniz.

 

robots.txt dosyanıza:

 Sitemap: http://www.örnek1.com/sitemap.xml eklemelisiniz.

Not: örnek1 kısmını kendi sitenize göre düzenlemelisiniz.

 

Eğer robots.txt adlı bir metin dosyası yok ise oluşturmanız ve FTP aracılığıyla web sitenizin köküne yüklemeniz gerekiyor.

 

 

Sitenizi Google arama motoruna kaydetmek için şu aşamaları yapmalısınız:

 

1-  https://support.google.com/webmasters/answer/34592?hl=en&ref_topic=9455938 Yapmanız gerekenleri adım adım belirtiyor.

2- https://support.google.com/webmasters/answer/9008080 Siteyi doğrulamanız gerekiyor.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
WordPress Güvenlik ÖnlemleriÖnceki Haber

WordPress Güvenlik Önlemleri

WordPress Müşteri Yorumları EklentisiSonraki Haber

WordPress Müşteri Yorumları Eklentisi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar