Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

WordPress Güvenlik Önlemleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
WordPress Güvenlik Önlemleri
Abone ol
WordPress güvenlik önlemleri son zamanlarda önemi oldukça artmış olan bir konudur. WordPress sitenizi güvenceye almak ve saldırılara karşı önlem almak için elbette yazılım bilmenize gerek yok.

WordPress güvenlik önlemleri son zamanlarda önemi oldukça artmış olan bir konudur. WordPress sitenizi güvenceye almak ve saldırılara karşı önlem almak için elbette yazılım bilmenize gerek yok.

Sitenize dışarıdan veya içeriden saldırı yapıldığında, sayfalara çeşitli yazılımlar koymak, sitenizdeki materyalleri değiştirmek, silmek, verilerinizi çalmak, sitenizi kapatmak gibi konularda uğradığınız zarar önemlidir.

 

WordPress en yaygın kullanılan açık kaynaklı içerik yönetim sistemi olduğundan, web siteleri, kusurlarından ve güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışan bilgisayar korsanları tarafından sıklıkla saldırıya uğrar.

 

 

Sürüm Gizlemek

 

WordPress sitenizdeki sayfa kaynağını tarayıcınızda açtığınızda, kullandığınız WordPress sürümünü herkes görebilir. Güvenlik kusurları olan eski bir WordPress sürümünü çalıştırıyor olabilirsiniz. WordPress sürümünüzü gizlemek için bazı kodlar eklemeniz veya kaldırmanız gerekir.

 

function.php dosyanızın içine remove_action('wp_head', 'wp_generator'); kodunu eklemelisiniz. WordPress güvenlik önlemleri açısından oldukça önemli bir konudur.

 

Son Sürüme Güncellemek

WordPress platformundaki temalar ve eklentiler, güvenlik açıklarını gidermek için düzenli olarak güncellenir. WordPress için son güncelleme uyarısı, yönetici panelinin üst kısmında görüntülenir.

 

Veritabanı Yedeklemek

 

Veritabanınızı yedeklemek, web sitenizin güvenliğini sağlamak için çok önemlidir. Siteniz saldırı altındaysa, sitenizin tüm içeriğini yeniden yüklemeniz gerekebilir. Elinizde bir veritabanı yedekleme dosyanız yoksa, tüm site içeriğinizi tehlikeye atıyorsunuz.

 

WordPress'te yedekleme almayı basitleştiren hem premium hem de ücretsiz eklentiler vardır. WordPress güvenlik önlemleri noktasında size fayda sağlayacaktır.

Örneğin, WP-DB-Backup eklentisi yeni başlayanlar için ücretsizdir ve internette en yaygın kullanılan yedekleme eklentisidir.

Veritabanı yedekleme eklentisini kurmak için, panelinizin "Eklentiler" bölümüne gidin ve WP-DB-Yedekleme'yi arayın, ardından "Eklentiler" bölümünden "Yeni ekle" seçeneğini seçin. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Eklenti etkinleştirildikten sonra, panelinizin "Araçlar" bölümüne gidin ve eklenti işlevselliğini görmek için "Yedekle" bölümüne tıklayın. Verilerinizi hızlı bir şekilde yedeklerken haftalık, günlük veya saatlik olarak yedekleyebilirsiniz. Yedeklenen veritabanınız sunucunuza veya bilgisayarınıza kaydedilebilir veya size e-posta ile gönderilebilir. Veritabanınızı yedekleyerek, bir web sitesi saldırısı durumunda veri kaybetme olasılığını ortadan kaldırırsınız.

 

 

Yönetici Adını Default Ayarlarda Kullanmamak

 

3.0 sürümünden sonra, WordPress artık bu adı hızlı bir şekilde değiştirmenize izin veriyor; güvenlik nedeniyle bunu kesinlikle hemen yapmalısınız.

 

 

Panele Erişimi Kısıtlamalıyız

 

Wordpress'in varsayılan admin panel dizini; /wp-admin'dir.

 

IP adresiniz sabit ise ve sitenizin yönetim paneline belirli adreslerden erişiyorsanız wp-admin üzerinde IP sınırlaması uygulayabilirsiniz. Sonuç olarak, sitenizin yönetim paneline yalnızca siz erişebileceksiniz.

 

 

MySQL Veritabanı Adı Çeşitliliği

 

 

Her WordPress sitesi için farklı bir veritabanı kullanmak daha güvenli olacaktır. Birçok WordPress sitesini ayrı veritabanı önekleri ile tek bir veritabanına kurabilirsiniz ancak veritabanı bilgileriniz çalınırsa tüm siteleriniz risk altındadır.

Genellikle güvenli olmayan "deneme" ve "deneme2" gibi wordpress adları için kullanacağımız veritabanını atarız.

Veritabanı adınız, kullanıcı adınız ve şifreniz tamamen farklı olmalıdır.

 

 

 

WordPress Güvenlik Eklentisi Önerisi

 

Otomatik bir şekilde halledilmesini istiyorsanız, işi eklentilere de bırakabilirsiniz.

 

WordPress Firewall

 

WordPress Güvenlik Duvarı, bir güvenlik duvarı gibi, WordPress'i URL yönlendirme sorunlarından ve yasa dışı erişimden korur.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Erken Emeklilik Müjdesi! SGK Duyurdu ve Milyonlarca Kişi Şaşırdı Kaldı!Önceki Haber

Erken Emeklilik Müjdesi! SGK Duyurdu ve...

Wordpress İçin XML Site Haritası OluşturucusuSonraki Haber

Wordpress İçin XML Site Haritası Oluştur...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar