Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Vitiligo Nedir 2021

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vitiligo Nedir 2021
Abone ol
Vitiligo Nedir 2021

Vitiligo Nedir 2021

Vitiligo, insanlık tarihinin en eski zamanlarından beri görülmekte olan, bulaşıcı olmayan bir tür deri hastalığıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda vitiligoya sebep olabilecek bazı faktörler ortaya çıkmış olsa da, bu hastalığa kesin olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir.Hayati tehlikesi bulunmayanancak, kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilen bir hastalıktır. Deride bulunan melanosit hücrelerin ürettiği bir pigment olan melanin, derimizin açık ya da koyu renk olmasını belirler.Bu pigmentin içinde yer alan melanosit hücrelerinin ölmeye başlaması veya zarargörmesi durumunda ciltte beyaz lekeler ortaya çıkmaya başlar. Halk arasında “beyazlama hastalığı” olarak da bilinen bu hastalığın tıp dilindeki adı vitiligodur. İnsandan insana bulaşmayan bir hastalık olan vitiligo, vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabileceği gibi, en çok el, kol, bacak ve yüz gibi güneşe daha çok maruz kalan bölgelerde ve genital bölgede görülmektedir.Dış görüntüde bir kusur olarak algılanan vitiligo, çoğu zaman kişilerde psikolojik ve sosyal huzursuzluklara yol açabilmektedir.Her 100 kişiden 1 ya da 2 kişide görülebilen vitiligo, cinsiyet veya ırk farklılığı etken olmaksızın hemen herkeste görülebilmektedir.Koyu renk tene sahip olan kişilerde çok daha çabuk fark edilirken, açıkten rengi olan insanlarda bronzlaşma sonrası daha kolay anlaşılmaktadır. Vitiligo esmer tenli kişilerde daha hızlı ilerleme gösterir ve iyileşme süreci de beyaz tenli kişilere göre daha yavaştır.

Vitiligo Nedir?

Vitiligo, ciltte beyaz lekelerin oluşmasına sebep olan, neyin sebep olduğu kesin olarak bulunamayan ve bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır.Vücutta oluşan ve vitiligodan kaynaklanan renk kaybının ne kadar alana yayılacağı ya da hangi yoğunlukta olacağı tahmin edilememektedir.Kesin sebebi tam olarak bilinmeyen vitiligo, otoimmün bir hastalık olarak düşünülmektedir.Vitiligo hastalığı, hastanın kendi bağışıklık sisteminin yine kendi vücudundaki cilt pigment hücrelerinesaldırmasıyla gelişir. Bu hastalık ırk, etnik köken ya da cinsiyet ayırt etmeden, her iki cinste de eşit bir şekilde görülmektedir.Vitiligo, hastaların yarısına yakın bir kısmında belirtiler 20’li yaşlardan önce farkedilebilir. Hayati herhangi bir risk taşımayan vitiligo, insanda ağrıya da sebep olmaz.Vitiligonun en belirgin belirtisi, ciltte pigment eksikliğinden kaynaklanan beyaz lekelerdir. Vitiligo üç farklı renk yitimi şeklinde olabilir. Bunlar; odaksal, bölümlü ve genelleşmiş renk yitimleri olarak adlandırılırlar.Odaksal tipte renk kaybı (yitimi) yalnızca birkaç ufak alanda ortaya çıkar. Bölümlü olan ikinci tipte, renk kaybı genel olarak vücudun bir bölümünde toplanır. Genelleşmiş renk yitimi durumlarında ise, renk kaybı vücudun her yerine yayılabilmektedir. Beyaz yama şeklinde olan lekeler çok hızlı yayılabildiği gibi, bazı vitiligo hastalarında bu yayılma yılları bulabilmektedir. Bazı hastalarda ise yayılma hiç gerçekleşmez ve aynı bölgede kalmaya devam eder.Vitiligo bazı hastalarda ruhsal sıkıntı, stres ve bronzlaşma sonrasında oluşabilmektedir. Fakat bu şikayetlerin vitiligoya sebep olup olmadığı kesin olarak bilinememektedir.

Vitiligo Hastalığı

Vitiligo, kesin nedeni bilinmeyen ve kendini derinin bazı yerlerinde beyaz lekeler oluşmasıyla gösteren, pigment kaybına bağlı olarak gelişen bir tür deri hastalığı olarak adlandırılır. Halk arasında “alaca hastalığı” olarak da geçen bu hastalık, her yaşta görülüyor olsa da, kişilerde daha çok 20 yaşından önce belirti vermeye başlar.Vitiligo, başlangıç aşamasında küçük solukluklar veya beyaz ufak lekeler olarak ortaya çıkar. Daha sonraları sayıları artarak lekeler birleşir ve daha kolay görünmeye başlar. Koyu ten rengine sahip olan insanlarda çok daha kolay fark edilirken beyaz tenli insanlarda fark edilmesi için “wood ışığı” oldukça yardımcı olmaktadır.Hastalığın genel seyri ve şiddeti kişiden kişiye değişiklikler gösterebilmektedir. Vitiligo, vücudun herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir ancak, en sık görüldüğü bölgeler, eller, kollar, bacaklar,dudaklar, yüz ve genital bölgedir. Vitiligo çeşitli şekiller ve büyüklüklerde oluşabilir. Bazen küçük bir nokta kadar, bazen avuç içi kadar bazen de tüm vücudu saracak büyüklükte olabilir. Stres, sıkıntı, ateşin eşlik ettiği hastalıklar    ya da deride meydana gelmiş olan travmalar vitiligo hastalığının şiddetlenmesine veya yeni lekeler oluşmasına sebep olabilir.Vitiligo hastalığı genel olarak hızlı pigment kaybı ile başlar ve bilinmeyen sebeplerden oluşan bu kayıp duruncaya kadar devam eder. Bu pigment kaybı zamanlarını, pigmentin kaybolmadığı zamanlar takip eder ve bu döngü sonsuza kadar devam edebilir.
Vitiligo Tedavisi
Halk arasında “ala hastalığı” ya da “alaca hastalığı” adıyla da anılan vitiligo, deride pigment kaybıoluşması sebebiyle ortaya çıkan bir tür deri hastalığıdır. Bulaşıcı değildir ve hayati risktaşımamaktadır. Ancak hastalığa sahip olan kişilerde, vücutta hoş olmayan görüntüler oluşturduğu için ruhsal ve sosyal olarak sıkıntılara sebep olabilmektedir.Vitiligoda birçok tedavi yöntemi olmasına rağmen ideal bir tedavi yöntemi yoktur. Uygulanabilecek olan her tedavinin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.Her tedavi şekli her hasta için uygun değildir ve alanında uzman olan bir doktorun görüşü bu konuda önemlidir.Vitiligo tedavisinde kremler, yani lokal tedavi yöntemi sınırlı bölgelerinde vitiligo lekeleri olan kişilerde uygulanır. En sık kullanılan kremler kortizonlu olanlardır ve tedaviye kesin çözüm değildir.Tedaviye en iyi yanıt veren lekeler yüzde bulunanlardır. El ve ayak parmakları ise çoğunlukla tedaviye yanıt vermezler.Vitiligo tedavisinde amaç deriyi beyaz lekelerden kurtarıp doğal rengine kavuşturmaktır.Bu sebeple deriye rengini veren melanosit hücreleri uyarmak için ışık tedavisi uygulanabilmektedir. Yukarıdakitedavilere cevap vermeyen ve yaygın beyaz lekelere sahip hastalarda depigmentasyon tedavisi uygulanır. Bu tedavide ciltte bulunan diğer pigmentler de yok edilir ve deri beyaz hale getirilir.Ancak erken deri yaşlanması, yanık, kaşıntı ve cilt kanseri gibi yan etkilere sebep olabilir.Greftleme yönteminde ise ciltte rengini koruyan yerlerden deri parçaları alınır ve vitiligonun olduğu yere nakledilir. Ancak çok az sayıda vitiligo hastasında etkili olmuştur.Vitiligo sebebiyle oluşan beyaz lekeler fazla güneşe maruz kalırlarsa kolaylıkla yanabilirler. Ultraviyoleışınlarının etkisini azaltmak ve leke olan ve olmayan bölgelerdeki renk farklılığının çoğalmasını engellemek için en az 50 faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Özellikle göz bölgesinde vitiligosu olanhastalar güneş gözlüğü kullanmalıdırlar.İlgili Haber:Genital Siğil Nedirhttps://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.saglik.gov.tr/&ved=2ahUKEwjz0vjZxYvyAhWx_rsIHenBApkQFjAAegQIDRAC&usg=AOvVaw0aUqDLL7ZH94RakfG0Y_Ng 

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Faizsiz şekilde verilecek olan kredinin 1 yıl geri ödemesi yok!Önceki Haber

Faizsiz şekilde verilecek olan kredinin...

TEMA Vakfı fidan bağışı: Fidan bağış ücreti ne kadar? Manavgat ve tüm ormanlar için OGM ve TEMA fidan bağışı nasıl yapılır?Sonraki Haber

TEMA Vakfı fidan bağışı: Fidan bağış ücr...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar