Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Ünal Çeviköz’ün Ukrayna Gerilimi Hakkındaki Açıklaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ünal Çeviköz’ün Ukrayna Gerilimi Hakkındaki Açıklaması
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, Ukrayna gerilimi hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Ünal Çeviköz, Ukrayna gerilimi hakkında yazılı açıklamada bulundu.

Çeviköz’ün açıklaması şöyle:

”Ukrayna ve çevresinde 2014 yılından bu yana süren ve son zamanlarda sıcak bir çatışma riski doğuracak şekilde yükselen gerginlik tüm dünya tarafından endişe ile izlenmektedir. Sorunun diplomatik yollardan ve diyalog ile çözülmesi için gösterilen çabalar ve yapılan girişimlerin sonuç vermesi ve Karadeniz havzasında istenmeyen bir gelişmenin yaşanmaması umulmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sorunları tahkim edici değil, Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilimin çözülmesi için dönemsel olmayan, tutarlı ve barışçıl politikalar yürütülmesini savunuyoruz. Bu nedenle, Doğu Ukrayna’daki durum konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından da barışçı çözüm için onaylanan çerçeve anlaşma olan Minsk Anlaşmaları’na tüm ilgili tarafların uygun hareket etmesini gerekli görmekteyiz.

Gerilimin bir savaşa doğru evrilmemesi için yürütülen diplomatik temasları önemli buluyor ve destekliyoruz. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu’nun faaliyetlerinin hiç bir engelleme ile karşılaşmadan yürütülmesine imkan sağlanması bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

Uluslararası hukukun temel prensiplerinden olan ülkelerin bağımsızlığı, egemenliği ve uluslararası tanınmış sınırların kuvvet kullanarak ihlal edilemezliği ilkeleri, uyuşmazlıkların barışçı yollarla çözümü arayışlarında uyulması gereken temel unsurları oluşturmaktadır. Bu anlayışla, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne duyduğumuz saygıyı bir kez daha vurgulamak isteriz.”


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Her Şeyi de Milletten BeklemeyinÖnceki Haber

Her Şeyi de Milletten Beklemeyin

İletişim Başkanı Altun: Hesabı sorulmayan her ırkçı saldırı, yeni terör eylemlerini beraberinde getirmektedirSonraki Haber

İletişim Başkanı Altun: Hesabı sorulmaya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar