Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Tansu Çiller Son Hali Şaşırttı! Eski Başbakanın Son Hali!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tansu Çiller Son Hali Şaşırttı! Eski Başbakanın Son Hali!
Abone ol
Tansu Çiller Son Hali Şaşırttı! Eski Başbakanın Son Hali!
Tansu Çiller Son Hali bir anda gündeme bomba gibi düştü. Eski Başbakan ve önemli siyasetçi Tansu Çiller son haliyle birçok kişiyi şaşırttı.1946 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Tansu Penbe Çiller siyasetçi, ekonomist, akademisyen ve T.C 22. dönem Başbakanı olarak görev yapmıştır. Başbakanlık görev tarihi 1993 ve 1996 yılları arasındadır. Siyaset tarihinde ilk ve tek kadın başbakan olarak bilinmektedir.

Tansu Çiller Son Hali

Ayrıca 1993 ve 2002 yılları arasında Doğru Yol Partisi genel başkanlığını üstlenmiştir. 1996 ve 1997 yılları arasında Başbakan yardımcılığı, Dış İşleri Bakanlığı da yapmıştır.Süleyman Demirel'in çağrısı üzerine siyasete ilk defa 1991 seçimlerinde Doğru Yol Partisi İstanbul Milletvekili olarak meclise giriş yapmıştır. Ayrıca 1991 ve 1993 yılları arasında Demirel tarafından kurulan koalisyon hükümetinde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak görev yapmıştır. Tansu Çiller Son Hali ile herkesi şaşırttı.Başbakanlığı döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri modernleşme çalışmalarına katkıda bulunmuştur. PKK'nın ABD tarafından terör örgütü listesine etkilenmesini sağlamıştır. 1996 yılında Necmettin Erbakan önderliğinde Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyonu ile 54. Türkiye hükümetini kurmuşlardır.  Koalisyon sonrasında Tansu Çiller'in Başbakanlık görevi sona ermiştir.

Tansu Çiller

Tansu Çiller Son HaliYeni koalisyon hükümetinde Tansu Çiller Cumhurbaşkanı yardımcısı ve Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenmiştir. Yaşamında ise gazetecilik ve Valilik yapmıştır. Arnavutköy Amerikan Kız Koleji mezunudur. Boğaziçi Üniversitesi ekonomi bölümünden mezun olmuştur. 1963 yılında Özer Uçaran ile   evlenmiştir.Tansu Çiller Son HaliEşiyle birlikte Amerika'ya gittikten sonra yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 22. Dönem Cumhurbaşkanlığı sürecine 1993 ve 1996 yıllarında yapmıştır. O dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’ dir. Türkiye Dışişleri bakanlığını ise 1996 ve 97 yıllarında yapmıştır. O zaman Başbakan Necmettin Erbakan’dır.  Tansu Çiller Son Hali neden merak edildi?

Eski Başbakan Gündemde

Tansu Çiller Son HaliTürkiye Cumhuriyeti başbakan yardımcılığı görevini 1996 ve 1997 yılları arasında yapmıştır. Türkiye ekonomisinden sorumlu devlet Bakanlığı görevini ise 1991 ve 93 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. O dönemin başbakanı Süleyman Demirel’ dir. Türkiye Cumhuriyeti Millet Meclisinde 19. 20. ve 21. dönem milletvekilliğini sürdürmüştür. Tansu Çiller Son Hali ile şaşırttı.Tansu Çiller Son HaliTansu Çiller'in iyi derece İngilizce ve Almanca bildiği bilinmektedir. Özer Uçaran Çiller ile evlenmiştir ve iki çocuğu bulunmaktadır. Hayatı hakkında yazılmış kitaplar; Faruk Bildirici tarafından Maskeli Lady, Yavuz Gökmen tarafından Sarışın Güzel Kadın, Turan Yavuz tarafından İkinci Vatan Tansu Çiller ABD mecrası adlı kitaplar adına yazılmış kitaplardır.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Semra Sezer Görenleri Şaşkına Uğrattı! Eski First Lady İnanılmaz Son Hali!Önceki Haber

Semra Sezer Görenleri Şaşkına Uğrattı! E...

Squid Game Oyuncu Maaşları 2022Sonraki Haber

Squid Game Oyuncu Maaşları 2022

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar