Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Konjonktıvit Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2021

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Konjonktıvit Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2021
Abone ol
Konjonktıvit Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2021

Konjonktıvit Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2021

Konjonktivit, göz küresini sarmalayan şeffaf tabakanın iltihap kapması sonucunda oluşur. Hastalık gözlerde kızarıklığa neden olduğu için ‘kırmızı göz’ olarak da adlandırılır. Halk arasında göz nezlesi ya da göz gribi olarak bilinir. Göz kapaklarının içindeki bu yapının enfeksiyon kapmasına bakteri, virüs ya da alerji sebep olabilmektedir.Konjonktivit hastalığına yakalanılması halinde kişinin gözündeki kan damarları belirgin hale gelir ve gözlerin beyaz kısmı kırmızı görünür. Tek ya da çift taraflı olarak görülebilir. Alerjik bünyeli kişilerde daha fazla görülen ve zamanında tedavi edilmediği durumlarda görme problemlerine yol açabilen konjonktivitin erken teşhisi ve tedavisi önem taşır.Konjonktivitin hastalığa sebep olduğu faktöre göre bulaşıcı özelliği bulunmaktadır. Eğer bulaşıcı ise hastalığa yakalanan kişinin hijyen kurallarına uyması ve mümkünse kendini izole etmesi, hastalığın yayılmaması için önemli bir etkendir. Konjonktivit tedavisi, hastalığa sebep olan faktörler göz önüne alınarak yapılır.

Konjonktivit ne demek?

Halk arasında kırmızı göz, göz neslesi ya da göz gribi olarak da bilinen konjonktivit, göz akını örtüleyen şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması demektir. Göz kapaklarının içini ve gözlerin beyaz kısmını kaplayan zara ise konjonktiva adı verilir.

Konjonktivit nedir?

Konjonktivit, gözün beyaz kısmını ve göz kapağını saran konjonktiva olarak adlandırılan tabakanın iltihap kapması sonucuyla oluşur. Oluşan bu iltihaplanmanın sebebi bakteriyel veya viral enfeksiyon, alerjiler, bebeklerde göz yaşının tam açılmaması olabilir.Mantar, parazit, çeşitli kimyasal maddelere maruz kalınması, göze temas eden herhangi bir yabancı cisim de konjonktivite sebebiyet verebilir. Konjonktivitin en sık görülen sebebi virüslerdir. Viral konjonktivit oldukça bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve toplumda salgınlara yol açabilir. Konjonktivit oluşumunda rol oynayan virüsler arasında; adenovirüs, herpes simplex virüsü, varisella zooster virüsleri gösterilebilir.Bakteriyel konjonktivit, bulaşıcıdır ve adından da anlaşılacağı gibi bakteri kaynaklı oluşur. En yaygın belirtisi olarak gözlerde açık yeşil veya sarı renkte görülen akıntıdır. Müdahale edilmediği durumlarda gözde kalıcı hasarlara neden olabilen bakteriyel konjonktivit, genel olarak hijyen kurallarına dikkat edilmemesi sonucu görülür.Gözün tahriş olması sebebiyle de konjonktivit rahatsızlığı oluşabilir. Göze kimyasal madde ve yabancı madde teması konjonktiva tabakasında sorunlara yol açabilir. Kimyasal veya yabancı cisim batması sonucu temizlemek amacıyla da olsa gözün bol su ile yıkanması nadiren de olsa konjonktivite yol açabilir. Tahrişe bağlı olarak oluşan konjonktivit genel olarak birkaç gün içerisinde iyileşir.
Alerjik konjonktivit
Polen, çim, toz gibi alerjiye sebep olan maddelere karşı vücudun verdiği tepki sonucu oluşan konjonktivit türü alerjik konjonktivit olarak adlandırılır. Alerjik konjonktivit halk arasında göz neslesi olarak nitelendirilir. Diğer türlerin aksine alerjik konjonktivit bulaşıcı değildir.Kişi alerjisi olan maddeye temas ettiğinde vücut immunoglobulin E adı verilen bir antikorlar üretir. İmmunoglobulin E, göz ve solunum yolundaki tabakalarda bulunan mast hücrelerini uyarır ve bu hücrelerden histamin gibi çeşitli iltihaplanmaya yol açan maddelerin salgılanmasına neden olur. Vücutta, salgılanan histamine cevap vermek adına gözlerde kızarıklık, akıntı gibi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarır. Hastaların büyük çoğunluğunda alerjik astım, alerjik rinit gibi alerji kaynaklı diğer tür hastalıklara da rastlanır.Şikayetlerin azaltılması amacıyla suni gözyaşı üreten damlalar, antihistaminik ilaçlar veya iltihapları önleyici ve iyileştirici damla ve ilaçlar kullanılabilir.
Konjonktivit belirtileri
Konjonktivit belirtileri hastalığın türlerine göre değişiklikler göstermektedir. Bazı hastalar gözde şiddetli kızarıklık, kaşıntı, ağrı ya da sulanma belirtiler görülürken, bazı hastalarda ise çok daha hafif belirtiler ortaya çıkmaktadır.Konjonktivitin sıklıkla görülen belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
 1. Gözde kızarıklık
 2. Gözde akıntı
 3. Gözde sulanma
 4. Gözde acı, ağrı ve batma hissedilmesi
 5. Göz çevresinde kaşıntı
 6. Bulanık veya çift görme
 7. Göz pınarlarında çapaklanma
 8. Kirpiklerde iltihaplanma
 9. Işığa karşı hassasiyet ya da parlak ışıklara bakamama
 10. Göz kapağında görülen şişlikler
 11. Bunların içinde en yayın olarak görülen belirti göz akının kızarmasıdır.
Genel olarak iltihaplanma sonucu görülen bu kızarıklık, göz damarlarının şişmesi ve bunun neticesinde ödem oluşmasından kaynaklanır. Bu belirtinin hastanın gözünde kalıcı hasara sebebiyet vermemesi adına müdahale edilmesi büyük önem taşır.Daha çok alerjik ve bakteriyel konjonktivitte gözlemlenen göz kapaklarında oluşan şişmeler ise genel olarak tek gözde başlar. Erken müdahale edilmediği takdirde, birkaç gün içinde diğer gözde de aynı belirtiler gözlemlenebilir.Göz'de kaşıntı ve yanma hissedilmesi ise alerjik konjonktivitin ayırt edici semptomlarından biridir. Bu durumun devam etmesi halinde, hastanın gözlerini kaşıması sonucu yanma hissinin artması olağandır.Gözlerde sulanma ise alerjik ve viral konjonktivitin sık görülen ortak belirtisidir. Bu durumda, gözler normale nazaran daha fazla gözyaşı üreteceği için, gözlerde aşırı sulanmalar görülür.Işık hassasiyeti ise bütün konjonktivit türlerinde gözlemlenen bir belirtidir. Özellikle güneş ışığında ya da karla kaplı ortamlarda bu hassasiyetin daha da artacağı söylenebilir.Işık hassasiyetinin yanı sıra, görme bozuklukları yaşanabilir veya şiddetli ağrılarla karşılaşılabilir. Bu şiddetteki belirtiler iltihaplanmanın kornea bölümüne de yayıldığını gösterebilir.Bazı durumlarda hastalarda gözle birlikte kulak içi, kulak altı, ve kulak önünde de ağrı ve şişlik oluşabilmektedir. Bu durum, genel olarak viral konjonktivitte enfeksiyondan kaynaklı olarak görülmektedir. Çocuklarda ise bu belirtilere ek olarak boğaz ağrısı, yüksek ateş ve burun akıntısı gibi durumları da ekleyebiliriz.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vajınismus Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2021Önceki Haber

Vajınismus Nedir Tedavisi Mümkün müdür 2...

0 Faiz 6 ay Ödemesiz 44 Bin TL Kredi İster misiniz?Sonraki Haber

0 Faiz 6 ay Ödemesiz 44 Bin TL Kredi İst...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar