Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Çin Rusya Kararını Resmen Duyurdu! Rusya Şimdi Hapı Yuttu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çin Rusya Kararını Resmen Duyurdu! Rusya Şimdi Hapı Yuttu
Abone ol
Çin bilindiği üzere Rusya’nın sürekli olarak destekçisi konumundadır. Dünyanın en büyük devletlerinden birisi olan Çin Rusya ile ilgili olan kararını duyurdu. Rusya şoka girdi.

Çin bilindiği üzere Rusya’nın sürekli olarak destekçisi konumundadır. Dünyanın en büyük devletlerinden birisi olan Çin Rusya ile ilgili olan kararını duyurdu. Rusya şoka girdi.

Çin’in Amerika Birleşik Devleti’ne ve Batı’nın Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu saldırı sebebi ile Rusya’ya uyguladığı mali yatırımlara katkıda bulunmayacağını belirtti.

Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Kurumu Başkanı Guo Şuçing, tarafından  düzenlenen bir basın toplantısında, Çin’in yaptırımlara karşı olduğunu söyleyerek, “ Sözü geçen yaptırımlara katılmayacağız ve ilgili birimlerle normal olarak ticari, ekonomik ve mali ilişkilerimizi devam ettireceğiz” ifadesini kullandı.

Çin Rusya Kararını Resmen Duyurdu!

Bu tür yaptırımları onaylamadıklarını, özellikle de tek taraflı ilan edilen yaptırımlara karşı olduklarını vurgulayarak ifade edem Guo Şuçing, bu tarz yaptırımların yasal zeminin olmamasının yanında olumlu etkiler meydana getirdiğini de söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından sonra AB, Kanada, ABD, İngiltere ve diğer Batı müttefikleri, Moskova yönetimi hafif alan finansal ve ticari yaptırımlar uygulamak için karar almışlardı.

Yaptırımlar karşısında en büyük bankalarının varlıklarına tedbir getirilen Rusya, bankalar da uluslararası para transferinin gerçekleştirildiği SWIFT sisteminden de çıkartıldı.

Diğer yandan çok fazla sayıda Batılı ülke Rusya Merkez Bankasının varlıklarının ve rezerv yönetimi ile ilgili işlemleri de durdurmuş, Moskova yönetiminin rezervlerin büyük kısmınada erişim engele gelmiştir.

Rusya da bulunan doğal gaz ve petrolün önemli alıcısı konumundaki Çin, Ukrayna’daki savaş ile alakalı “saldırı”, “işgal” sözcükleri ile kınama anlamına gelen ifadeleri kullanmaktan sakınıyor.

Sözü geçen iki ülke arasında 2021 senesinin sonunda 146,9 milyar dolara kadar ulaşan ticari tutarının yaklaşık olarak üçte ikisini Çin’in Rusya’dan petrol ve doğal gaz ithalatı oluşturmaktadır. Rusya Merkez Bankasının rezervlerinin % 13,8’i Çin’de bulunmaktadır.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
6’lı  Muhalefet Masasından Temel Karamollaoğlu’nun büyük şok!Önceki Haber

6’lı  Muhalefet Masasından Temel Karamol...

Putin’in Başına 1 Milyon Değerinde Ödül Konuldu! Diri Veya ÖlüSonraki Haber

Putin’in Başına 1 Milyon Değerinde Ödül...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar