Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Benzin Ve Mazota 5 Lira Birden İndirim

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Benzin Ve Mazota 5 Lira Birden İndirim
Abone ol
Neredeyse her gün gelen yakıt zamlarına sonunda bir çözüm üretildi. Fiyatları normal seviyeye çekecek olan adım sonunda atıldı. Yetkililer tarafından bu hamleye destek verildi.

Neredeyse her gün gelen yakıt zamlarına sonunda bir çözüm üretildi. Fiyatları normal seviyeye çekecek olan adım sonunda atıldı. Yetkililer tarafından bu hamleye destek verildi.

EPGİS’İN “ Motorin ve benzin KDV'lerinin %1'e indirilmesi” konusundaki öneriye Sabah Gazetesinin yazarlarından Diler Güngör'den de destek geldi. Eşel mobil sisteme geçilmesini isteyen Diler Güngör, söz konusu olan bu önerinin dikkate alınması durumunda motorin ve benzinde 5 TL’LİK bir indirim olabileceğini söyledi. İşte Diler Güngör'ün bu konudaki yazısı;

“Beni dün bir arkadaşım aradı: ‘ Gıda sektöründe KDV indirimi oldu, buna rağmen enflasyon yükseldi , bu ne iş.’ diyor.

Dışarıdan baktığımız zaman haklı bir eleştiri...

Fakat...

Bildiğiniz gibi, gıdada KDV oranın  %8’den %1’e indirilmesi için kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Şubat’ta açıkladı ve bu karar 14 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

O günleri hatırlayın

İndirim öncesi fırsatçılar çok fazla fiyat artışı yapmışlardı ki... Hatta bir çoğu KDV indirimini bile yansıtmamış...

Birde hesap yapma işinde tuhaflık Bulunuyor. Şöyle anlatayım; TÜİK, TÜFE hesabını da ÜFE hesabını da yaparken pek çok ürünü, milyonlarca işyerinde  her ay toplar. Her ayın ilk üç haftasında toplanan bu fiyatlar son hafta hesaplanır. Haliyle de son haftalarda yaşanan  düşmeler sepete de yansımaz. Aslında, dünya pek çok ülkede enflasyon ayın 10’unda açıklanmaktadır. Aylık fotoğraf bu şekilde daha net ortaya çıkıyor.

Demem o ki, Şubat ayında %8.41 artan gıda enflasyonuna indirimine birde bu yönden bakmak gerekiyor.

Bu işin başka yanı şu

Ukrayna-Rusya savaşı ve yaptırımlardan kaynaklı olarak emtia fiyatları rekor kılmaktadır. Petrol 114 dolar gibi bir fiyatla seyretmekte. İşgal girişimi ile %24’lük bir artış oldu. Bundan dolayı da akaryakıt fiyatlarına zam üstüne zam geldi. Ama hem petrol fiyatlarında yaşanan oynamayı enflasyon hem de insanlar üstündeki etkisini sınırlayan ‘  eşel mobil sistemi ‘ devreden çıktı.

Bundan 1 ay önce motorin yükselmişti, geçtiğimiz pazartesi benzin yükseldi.

Açıklanan dünkü enflasyon rakamlarında bir önceki senenin aynı ayına göre artışın fazla olduğu ana grup %75.75 ile ulaştırma... Yani aslında günümüzde, eşel mobil sistemini yeniden devreye girmesi için  pek çok sebep var. Veya KDV’nin düşürmesi için...” ifadelerine yer verdi.

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sedat Peker’in Son Hali! Peker’in Son Halini Oğlu Celal Han Peker PaylaştıÖnceki Haber

Sedat Peker’in Son Hali! Peker’in Son Ha...

Ajdar Son Hali Herkesi Şaşırttı! Bir Zamanların YıldızıydıSonraki Haber

Ajdar Son Hali Herkesi Şaşırttı! Bir Zam...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar