Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Ali Kırca Son Hali Çok Şaşırttı! Kendisini Görenler İnanmakta Zorluk Çekti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ali Kırca Son Hali Çok Şaşırttı! Kendisini Görenler İnanmakta Zorluk Çekti
Abone ol
Soy ismini Sultandağı Kırca köyünden alan Ali Kırca Konya Akşehir doğumludur. Bir dönemin en ünlü haber sunucularından olan Ali Kırca kimdir sorusu ile zaman zaman karşılaşmak mümkündür.

Soy ismini Sultandağı Kırca köyünden alan Ali Kırca Konya Akşehir doğumludur. Bir dönemin en ünlü haber sunucularından olan Ali Kırca kimdir sorusu ile zaman zaman karşılaşmak mümkündür. O dönemlerde Akşehir Konya’ nın eski bir yerleşim yeridir. Doğum tarihi 1949’ dur. Alır Kırca 1963 yılında Konya’dan ayrılır ve İstanbul' a gelir. Buradan Deniz Harp Okulundan mezun olur. Ayrıca farklı dönemlerde İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesi ve Hukuk Fakültesi’ nde de eğitim almıştır. 17 yaşına geldiği zaman, medyaya karşı ilgisi olduğunu fark eden Kırca, ilk kez 1974 yılında TRT' de muhabirlik yapmaya başlamıştır.

Silahlı Kuvvetler Dönemi

Ali Kırca kimdir hangi okulları bitirmiştir ve nerelidir merak edilir. 1969 yılında Teğmen olan Ali Kırca, bir bildiri yayınlamış ve TSK ile ilişkisi sona ermiştir. 83 ordu mensubu aralarında Ali Kırca ve Sarp Kuray gibi kişilerle 12 Mart' ta yargılanmıştır. Ayrıca Solmazer Davası ile ilgili olarak idamı bile istenmiştir.

Televizyon Dönemi

Ali Kırca kimdir hangi kanallarda çalışmıştır diye merak edenler için söylemek gerekirse, ilk çalıştığı kanal, TRT' dir. Burada bir çok görevi yaptıktan sonra, TRT haber dairesi Başkanlığı’ na yükselmiştir. 32. Gün programını hazırlanmış, Yurttan Dünyadan programı ile dikkat çekmiştir. Daha sonra Açık Oturum programı ile ses getiren Ali Kırca, dönemin ön de gelen parti liderleri ile yaptığı röportajlarla, adından çok uzun bir süre söz ettirmiştir. Böylelikle kariyerinde giderek büyük bir yükselme olmuştur.

Ali Kırca bir dönem çok önemli bir görev de yapmıştır. TRT Washington temsilcisi olarak çalışmıştır. Ardından hazırlamış olduğu 32. Gün çalışma arkadaşları ile birlikte, Show’da program yapmaya başlamıştır. 42 yaşında yaptığı Kırkıncı Paralel programı hem. Washington hem de New York' da hazırlanıp, sunulmuştur. Bu dönemler Ali Kırca' nın en parlak dönemleri olmuştur.

Daha sonra Amerika' dan dönüş yapmış he 1993 yılında ATV haber, Daire başkanı olmuştur. 31 Ocak 1994’ de ilk Anchorman olarak ATV' de Ana Haber sunmaya başlamıştır. Ardından yine ATV' de bir dönemin reyting rekorları kıran, Siyaset Meydanı programını sunmaya başlamıştır. Ardından ATV' den de ayrılmış ve başka kanallarda da görev yapmıştır.

 

Anadolu Üniversitesi’ nde iki sene televizyon haberciliği derdi vermiştir. Aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi' nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Ulusal anlamda pek çok ödüle layık görülmüştür. Ali Kırca' nın Candaş ve Tolga isminde iki çocuğu vardır. ATV kanalı Çalık grubuna satıldıktan sonra, kanalla tamamen yollarını ayırmış ve bir süre sonra Show TV' ye transfer olmuştur. Ali Kırca televizyon da yayın yaptığı dönemlerde haber sunucusu olarak çok beğeni toplamıştır. Ayrıca yaptığı Siyaset Meydanı programına ünlü siyasetçi ve sanatçılar katılmıştır.

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VakıfBank, blokzincir birikimiyle nakit yönetimi ve dış ticaret süreçlerini hızlandırıyorÖnceki Haber

VakıfBank, blokzincir birikimiyle nakit...

Aref Son Hali Şaşırttı! Star Olacakken Neler OlmuşSonraki Haber

Aref Son Hali Şaşırttı! Star Olacakken N...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar