Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Ahmet Necdet Sezer Son Haliyle Şaşırttı! Yıllar Onu da Çok Değiştirmiş

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ahmet Necdet Sezer Son Haliyle Şaşırttı! Yıllar Onu da Çok Değiştirmiş
Abone ol
Ahmet Necdet Sezer ülkemizde Cumhurbaşkanı olduğu zaman zarfında oldukça özel hayatı merak edilmekte olan bir kişiydi. Şimdilerde birçok kişi ne yaptığını merak ediyor. Son halin görenler değişime inanamadı

Ahmet Necdet Sezer kimdir sorusu, zaman zaman gündeme gelir. Ahmet Necdet Sezer 2000’ li yıllara öne çıkan bir siyasetçidir. Hayatı da çok merak edilir. 16 Mayıs 2000 ile 28 Ağustos 2007 yılları arasında Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır. Bu yüzden hayatı çoğu kişi tarafından merak edilir.

Ahmet Necdet Sezer

Ahmet Necdet Sezer 13 Eylül 1941 yılında Afyonkarahisar’ da dünyaya gelmiştir. Liseyi 1958 yılında yine memleketi olan Afyon’ da bitirip 1962 yılında da Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Aynı sene ilk görevine Ankara’da bir hâkim adayı olarak başlamıştır. Ahmet Necdet Sezer 1977 ile 1978 yılı arasındaki süre de Medeni Hukuk alanında, yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Ahmet Necdet Sezer kimdir, nasıl görevlerde bulunmuştur soruları zaman zaman gündeme gelir. Ahmet Necdet Sezer Türkiye' nin 14. Anayasa Mahkemesi başkanı olarak bir süre görev yapmış. Daha sonra 10. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti' nde bu alanda önemli bir yeri vardır. Cumhurbaşkanı olarak, hem yargıyı hem de yürütmeyi tek başına yapmıştır ve bu çok önemli bir görevdir.

Yargıtay üyesi olarak 1983 ile 1988 yılları arasında çalışmıştır. Ayrıca 1988 sonrası da önemli görevlerde yer almıştır. 1988’ den 1998’ e kadar, Anayasa Mahkemesi üyesi olarak çalışmaya devam etmiştir. 2000’ de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Olarak seçildi. 7 yıl boyunca,  görevinin başında olan Ahmet Necdet Sezer, 2007’ de bu görevi Abdullah Gül' e devretmiştir. Ara da gündeme gelen Ahmet Necdet Sezer kimdir hangi partiden sorularının, cevapları aranır. Ahmet Necdet Sezer birçok görevde bulunmuş, Cumhurbaşkanlığı yapmış, aynı zamanda da çok önemli bir siyasetçidir.

Ahmet Necdet Sezer Hangi Partiden?

Ahmet Necdet Sezer, Cumhurbaşkanı olmadan önce de herkes tarafından tanınan biridir. Bir dönem, Anasol hükümeti ortakları ilan Devlet bahçeli, Bülent Ecevit ve Mesut Yılmaz’ ın aralarında birinin ya da partilerinden birinin adaylığı konusunda karar verememesi sonucunda, hepsinin haricinde bir aday olmuştur. Ahmet Necdet Sezer, o dönemin Anayasa Mahkemesi başkanıdır. Bülent Ecevit' in önerisi ile Cumhurbaşkanı adayı olarak adı geçmiştir ve ön plana çıkmıştır.

25 Nisan 2000 yılında kurulan koalisyon ve liderleri toplantısında, Tansu Çiller ve Recai Kutan gibi, muhalefet liderleri ve 131 tane milletvekili önerisi ve önergesi ile Ahmet Necdet Sezer cumhurbaşkanlığı için, aday gösterilmiştir. Aynı anda 5 partinin ortak adayı olarak Çıkmıştır.

İlk tur da 281 oy alırken, ikinci tur için 314 oy almıştır. Son tur ise 5 Mayıs' ta yapılmış ve 533 milletvekilinden 330’ u Ahmet Necdet Sezer' e oy vermiştir. 10. Cumhurbaşkanı olmuştur. Ahmet Necdet Sezer bu görevi 16 Mayıs 2000’ de Süleyman Demirel' den devir almıştır.

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye ile Senegal arasında 5 anlaşma imzalandıÖnceki Haber

Türkiye ile Senegal arasında 5 anlaşma i...

Daha çok verim, Daha çok oyun… Vivo Y33s Türkiye’de satıştaSonraki Haber

Daha çok verim, Daha çok oyun… Vivo Y33s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar