Ankara
DOLAR13.5585
EURO15.3583
ALTIN786.04

Arabası Olanların Yanında Bu Belge Yoksa1.185 TL Para Cezası Ödeyecek!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Arabası Olanların Yanında Bu Belge Yoksa1.185 TL Para Cezası Ödeyecek!
Abone ol
Arabası Olanların Yanında Bu Belge Yoksa1.185 TL Para Cezası Ödeyecek!
Araç kullananlar Para Cezası ödemek durumunda kalabilecek!Gün içerisinde birçok kişi trafiğe çıkıyor. Bu çerçevede tüm vatandaşları ilgilendirmekte olan bir düzenleme yapıldı. Son düzenleme ile birlikte Temmuz ayı ile birlikte araç kullanan vatandaşların psikoteknik belgesine sahip oma şartı aranıyor. Bu belgenin denetim ile birlikte yanında olmadığı anlaşılan araç kullanıcılarına 1.185 lira para cezası uygulanıyor.para cezasıÜlkemizde bulunmaktaolan ticari araç sürücüleri ile ilgili olarak bu aşamadan sonra psikoteknik belgesikoşulu getirildi. 1 Temmuz 2021 tarihinden başlamak üzere psikoteknik belgesi bulunmayan vatandaşlara para cezası kesiliyor. Bunun yanı sıra ayrıca sürücüler trafikten men cezası da alıyor. Belge ile birlikte birçok meslek kolunun bu mesleği yapıp yapamayacağına karar veriliyor.

Testte Neler Var?

Psikoteknik değerlendirme süreci içerisinde  sürücü kapasitesinin aşağıda belirtilen ölçüde ki yetenekleri test edilmektedir. Zihinsel Yetenek ve Beceriler: Dikkat seviyesi ölçülmektedir. Anlama ve Değerlendirme Hız ve Mesafe Algılama yeteneği ölçülmektedir Geniş Görüş Alanında Uyarana Dikkat Etme Şekil Algılama noktabında Görsel Süreklilik 

Psikomotor Yetenek ve Aynı Zamanda  Beceriler

[caption id="attachment_7733" align=alignnone width=2031] ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ 10 AYDA 247 BİN 379 ARAÇ KONTROL ETTİ. (FATİH KEÇE/ADANA-İHA)[/caption]Tepki Hızı ölçülmesi Koordinasyon Düzeyi seviyesinin ne kadar olduğu 

Psikoteknik belgesi nereden temin edilir?

Şehirlere göre farklılık göstermekte olsa da genel olarak fiyatı benzer aralıklarda bulunmaktadır. Ortalama 150 Lira olan belge, tespit edilmiş olan devlet kuruluşlarından veya aynı şekilde kabul edilen özel kuruluşlardan alınabilmektedir. Belge sahibi talebinde bulunan sürücülere, muhakeme testi, dikkat testi uygulanmaktadır.

Para Cezası

 Bunlarla birlikte ayrıca seçici dikkat testi, koordinasyon testi, , görsel süreklilik testi, çarpışma tahmin testi, hız mesafe tahmin testi, kişilik testi, çevresel görsel görüş testi, görsel algı bellek testi tepki hızı testi ve aynı zamanda trafiğe ilişkin görüş testi olacak şekilde üzere 12 farklı test uygulanmaktadır. 

Belgesi olmayana ceza

Kolluk kuvvetleri yapmış olduğu denetlemeler ile birlikte belgesi bulunmayan sürücülere ceza yazmaktadır. 2021 senesinde bu cezalar 1.185 TL para cezası olarak tespit edilmiş bulunuyor. Bunun dışında belgesi bulunmayan sürücü 2 sene trafiğe çıkamayacak. Araç kullanıcılarının belirtilen kriterlerdeki belgelerini alarak yola çıkmaları ve bu doğrultuda hassas olmalarına önem veriliyor. Bu çerçevede gün içerisinde trafik polisleri tarafından ciddi bir denetleme yapılıyor.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gelinim Mutfakta Programını Hadise Mi Sunacak? Acun Başını Önüne Eğdi!Önceki Haber

Gelinim Mutfakta Programını Hadise Mi Su...

Araç kullanıcıları 150 Lira Ödeme Yaparak Belgeyi Almaları Gerekiyor! Almayana 2 Yıl Trafik Men Cezası!Sonraki Haber

Araç kullanıcıları 150 Lira Ödeme Yapara...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar